10 Şubat 2010 Çarşamba

Strawberry Sorunsalı??


Strawberry'i çözebilene aşkolsun.

Senelerdir alışveriş yapıyorum. Hiçbir ürünün sahteliğinden en ufak bir şüphem dahi olmadı.

Aldığım her ürün hep taze ve orijinal haliyle ulaştı bana..

Ama bu fotoğraflardaki farklılık bazen beni düşündürüyor..

Örneğin, yukarıdaki ve aşağıdaki fotoğraf, Scott Barnes Flossy Glossy parlatıcılara ait.

Meow ve Gold Digga (tanıtımları için üzerlerine tıklayın)

İkisi de aynı dönemde elime ulaştı. Fakat ambalajları birbirinden çooook farklı.

Soldaki kutu Meow'a ait. Daha ince ve mat bir ambalajı var.

Sağdaki ise Gold Digga. Ambalaj diğerine göre daha kalın ve parlak.


Yan tarafa doğru çevirdiğimizde kutu üzerinde yazan yazıların farklı olduğunu görüyoruz..

Fakat içlerinden çıkan gloss'lar tamamen aynıydı. Şişesinden kokusuna, renk yoğunluğundan gramajına kadar herşeyleri aynıydı.

Bir de, kutulardan gloss'u tanıtan minik tanıtım kağıtları çıktı. Reklam gibi bişi. Onlar da aynıydı.

Ambalajlar arasındaki bu büyük farkı anlayamıyorum.

Scott Barnes öyle aman aman satılan, çok uzun süredir piyasada olan bir marka değil ki..

Yukarıda da yine Strawberry'den aldığım Clarins Lip Tint'ler var.

Yine içlerinden aynı kalitede aynı ürün çıktı (tanıtım kağıtları da aynıydı)

Fakat kutulara bakınca farkı görebiliyoruz. Dizayn tamamen farklı.

Kutulardan birinde açık kırmızı bir şerit var.

Clarins logosu alakasız yerlerde vs vs vs..Strawberry resmi sitesinde bunu şöyle açıklıyor : "Ürünlerimiz tüm dünyada araştırılır, ürünlerimizin çok küçük bir oranı bulunduğunuz ülkede satılan ürünlerden belli belirsiz bir fark gösterebilir, ancak bununla birlikte ürünlerimiz %100 orijinaldir ve orijinal, kendi üreticisi tarafından üretilmiştir. Örneğin; Amerika'da satılan bir ürün görünüm olarak Fransa'da veya Japonya'da satılan bir üründen görüntü olarak çok az farklılıklar gösterebilir ancak kesinlikle gerçek ve orijinal üreticinin ürünüdür."

Mantıklı.

Sizce?

17 comments:

mydeep on 10 Şubat 2010 10:46 dedi ki...

Ben de daha önce yaptığım alışverişlerde bu duruma şaşırmış ve onlara sormuştum. yukarıdaki açıklamyı iletmişlerdi. Mantıklı bence de. Paris'te iki lancome dükkanı arasında bile ambalaj farkı görmüştüm örneğin.

Adsız dedi ki...

bncede mantıklı olabilir.bende strawberydenalışveriş yapıorum hiç sorun yaşamadım çok şükür. ürünler taze ve orjinaldi hep.

FashionMakeupFreak on 10 Şubat 2010 10:58 dedi ki...

Markaların ükelere göre konumlandırma farklılıkları mevcut ve olağan birşey... Aynı markanın aynı ürününü çok farklı renkte ambalajlarda bile görmek mümkün.

Mesela arap ülkelerinde deterjan reklamlarında bizdeki gibi önce kirli sonra beyaz temiz çamaşır gösterildiğinde, sağdan okuma özellikleri olduğundan, beyaz çamaşırın deterjan yüzünden kirlendiğini düşünüyorlarmış. Bu sanırım omo'nun başına gelmişti.

Kültürler arası farklılık bizim düşündüğümüzden daha fazla.Daha garip görünen ama aslında normal olan örneklerle karşılaşmak mümkün canım... :)

lady Odeur on 10 Şubat 2010 11:00 dedi ki...

Strawberry bu konuda haklı ürünlerin ambalajları ülkelere göre farklılık gösteriyor bazen.

Eda on 10 Şubat 2010 11:06 dedi ki...

Benim de kafamı çok karıştırıyor. Oradan çok alışveriş yaptım ama bunun şüphesi bile yetiyor, parfüm aldım mesela, sanki kokusu nüans farkıyla değişik gibi geldi, bilmiyorum bu kadar ucuz olması düşündürücü zaten.. 208 liralık parfümü 108 e aldım... bir yerde okumuştum ama hatırlamıyorum, Almanyadan giriş yokmuş bu siteye fake ürünler old. sebebiyle..
umarım yanılıyoruzdur..
sevgiler

Hülya on 10 Şubat 2010 11:56 dedi ki...

bence gayet mantıklı. ülkelere göre farklılaşan kutu yada ambalaj olabiliyor.

Adsız dedi ki...

simcim bana mantıklı gelmedi marka şekli kutusu vs. hepsi standart aynı olmalı ...

Pebbles on 10 Şubat 2010 14:37 dedi ki...

Evet, ben de açıklamadakini söyleyecektim. Strawberry dünyanın çeşitli yerlerinden ürün topladığı için farkı olabilir. Strawberryye güvenimiz sonsuz :)

pembe fiyonk on 10 Şubat 2010 16:12 dedi ki...

bende lazartigue ürünlerimi çilekten alıyorum.bazen yazı kısmı metalik parlak bazende mat oluyor.post'unda ki en son yazıyı okuyuna kadar dünden beri acaba sahte birşey mi içim içim yiyordu.bana mantıklı geldi.sonuçta dünya pazarında araştırmalar yapılıyordur.her ülkenin logo,yazı ebat kavramı pazarlama tekiniği değişiklik gösterebilir gibime geliyor.sevgiler...

Sim on 10 Şubat 2010 21:12 dedi ki...

mydeep : vay, aynı şehirde bile fark edebiliyor yani.. süper örnek, çok saol tatlım.

mor kelebek : kesinlikle katılıyorum. Benim de hiç şüphem olmadı şimdiye dek.

FMF : Çoook güldüm omo örneğine :)

Lady Odeur : Evet evet..mesela Bi-Facil'in bir normal (TR'de de satılan) bir de USA versiyonu var Çilekte..enteresan değil mi? Ama içerik aynı..

Eda : Almanya ve İtalya sanırım cnm. Ben de duydum biryerlerden.. Neden yasak anlamıyorum..Sansür olayına feci karşıyım yapı olarak. Ben orijinalliğinden şüphe etmedim ama kokunun farklı kokması enteresan.. Sordun mu strawberry'e?

Hülye : Evet bence de.

Nalan : O da bi bakış açısı nalancım ama oluyor işte bu tür farklılıklar..

Pebbles : Eveet seviyoruz Strawberry'iii :)

pembe fiyonk : bence de cnm. sen de lazertigue farklılıklarını fotoğraflayıp paylaşsana bizimle? merak ettim..

pembe fiyonk on 10 Şubat 2010 23:22 dedi ki...

tamam canım.en kısa zamanda koyucam bloga eski ürünün kutusu(ambalajı) yok ama iki şişe arasında ki farkı koyarım.
iyi hatırlattın hiç aklıma gelmedi koymak.hatta bugün artık biten şişeyi çöpe atmalıyım diye düşünüyordum.

Adsız dedi ki...

Arkadaşlar hepinizin yorumları kendinizi sahte olmamasına inandırmak için sarf edilmiş iç sesler gibi :) Bütün ürünleri değil belki ama, strawberry parayı arada sattığı sahte ürünlerden kazanıyor bence. Daha önce de yazdım, ben de meftunuyum ama 250 Bil. Usd lik bir pazarın sahtes olmaz mı? Evet Almanya dahil çoğu Avrupa ülkesinde erişim yasak ve Dior'ndan Murad'ına hepsi bu sitenin bayisi olmadığını söylüyor. İsterseniz e-posta atın sorun, ben sordum. Avrupa ülkelernde raf fiyatları strawberry fiyatlarına yakın, ekonomiyi fiyattan değil sahte üründen koruyorlar..

@soydan

Sim on 12 Şubat 2010 22:37 dedi ki...

pembe fiyonk : koy koy.. görelim biz de..

Soydan : hmmm sanmıyorum ya. Bence sahte ürün satmıyor. Ben ciddi anlamda tanıyorum tüm ürünleri.. İçeriği, kokusu, gramajı, ambalajı...her şeyini biliyorum çoğu ürünün.. Çünkü çok sıkı takip ediyorum.
Şimdiye dek aldığım herşey taze ve orijinal geldi. Ama risk tabi, bilemeyiz. Açıkçası bu sene Çin'e gitmeyi planlıyorum. (malum, best friend evlenip Çin'e yerleşti) Birkaç gün Hong Kong'da kalıcaz (Çin'de gezilecek adam gibi tek yer Hong Kong'muş..)
Gittiğimde Strawberry'i ziyaret etmek gibi bi planım var. Gitsem, görsem, depolarını gezsem, fotoğraflar çeksem... Çok şahane olmaz mı? Yılın blogger olayı :)

Adsız dedi ki...

Süper olur, blogculuğun bir değil çok adım ötesi olur, araştırmacı blogculuğun Uğur Dündar'ı olursun :) Ben ekonomistim biraz kar zarar analizi yapıp sonuç çıkarmaya çalışıyorum. Haklı çıkarsan bendeniz de bir daha fahiş vergi ve kar mabedlerinden içeri girmez ! En büyük korkum orijinalliği ayırt edememek ve cildime bakıyorum derken yıllar sonra mahvolduğunu farketmek.

Soydan

emine@ dedi ki...

kendimizi inandırmayalım para kolay kazanılmıyor.bence sahte ürün gerçeğinden daha fazla satılıyordur burda.iki kuruş fazla olsun içimiz rahat olsun derim ben..bırakın şu firmayı.
sevgiler.
emine@

Sim on 23 Şubat 2010 11:57 dedi ki...

Emine : Haklısın, para kolay kazanılmıyor.
Ama Türkiye kadar pahalı memleket de yok.. Örneğin benzini en pahalı satın alan ülke olduğumuzu biliyor muydun? Ya da kozmetiklere ödediğimiz ücretin yarıdan fazlasının vergi adı altında devlete gittiğini?
Kötü bir alışkanlık ama sigara içiyorum, Marlboro. Fiyatı 7 TL. 5 TL'ye yakını devlete gidiyor..
Haklısın, para kolay kazanılmıyor, bu yüzden çalışan kesim olan bizlere herşeyin en ekonomiğini araştırıp bulmak düşüyor. Bize bu alışkanlığı kazandıran devlet utansın :)

Emine@ dedi ki...

kesinlikle haklısın SİMon,
öbür türlusunde ise başka bir devleti kalkındırıyoruz.Öncelikle bilinçlenmemiz lazım.En başta kozmetiklerin ve cilt bakım kremlerindeki kullanım ve özelliklerinin anlatıldığı bölümde hala TÜRKÇE kısmı yok ve bizler bunun için bile uğraşmıyoruz.devletin maliyesine sözümüz geçmiyor ama bunu başarabiliriz sanıyorum.
sevgilerle....

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails
 

! Kozmosim.. ! Copyright © 2009 Cosmetic Girl Designed by Ipietoon | In Collaboration with FIFA
Girl Illustration Copyrighted to Dapino Colada